Na początku marca w miejscowości Stolec filia GCKiB przy współpracy z Leśnictwem Poddymin zorganizowała akcję czyszczenia budek lęgowych. Kiedy zakończy się sezon lęgowy należy budkę lęgową wyczyścić. Zaglądanie do budki we wrześniu może grozić spotkaniem z osami i szerszeniami, które o tej porze mogą być najbardziej agresywne. W okresie zimowym zdarza się, że niektóre ptaki, jak bogatka, modraszka, kowalik, czy dzięcioły nocują w budkach lęgowych. Z tych powodów postanowiliśmy poczekać z oczyszczeniem budek do ostatniego okresu, kiedy się je czyści.
Czyszczenie budek jest konieczne z dwóch powodów. Usuwanie starych gniazd ma na celu oczyszczenie skrzynek lęgowych z potencjalnych pasożytów, które mogą stanowić zagrożenie zarówno nocującym w niej ptakom w okresie zimy jak i przyszłym młodym. Drugim powodem jest kwestia bezpieczeństwa nowych gniazd. W przypadku, gdy gniazda są budowane na gniazdach starszych i się nawarstwiają, wówczas w skrzynce lęgowej robi się ciasno, a gniazdo zbliża się do otworu wlotowego, przez co drapieżniki mogą się łatwiej dobrać do ptaków.
Czyszczenie budki lęgowej polega na usunięciu z niej starych gniazd i wygarnięciu wszystkich pozostałości. Zazwyczaj takie oczyszczenie budki lęgowej ze starego gniazda zupełnie wystarcza.
Teraz czekamy na nowych ptasich mieszkańców.
Autor: Luiza Supernak