Brydż dla wszystkich w naszej gminie!!!
Wielu ludzi słyszało o grze w brydża. Wielu ludzi grało kiedyś w brydża. Wielu ludzi, w tym młodzież szkolna, pragnie się nauczyć grać w brydża. Wielu pragnie odnowić swoje brydżowe umiejętności w brydżu towarzyskim i rodzinnym, lub nawet – brać z czasem udział w rozgrywkach brydża sportowego (turnieje, liga, mistrzostwa), jako członkowie Polskiego Związku Brydża Sportowego (PZBS).
Uwaga! Gmina DOBRA ma dla wszystkich zainteresowanych brydżem
interesującą propozycję, a mianowicie:
Od lutego 2025 r., w GCKiB w Klubie w Wołczkowie – mała sala (72-003 Wołczkowo, ul. Lipowa 11a)
tworzymy klub brydżowy dla wszystkich zainteresowanych tą piękną grą. Patronat merytoryczny nad klubem sprawuje Szczecińska Fundacja Brydżowa FORSING, www.forsing.pl, a zajęcia prowadzi licencjonowany instruktor, Pan Jacek Adamus (zapisy oraz informacje: tel. 602 77 83 67, lub jacekadamus@gmail.com), we współpracy z Panem Zbigniewem Sękowskim (rozgrywki sportowe, sędziowanie, uczestnictwo w PZBS).
Zajęcia klubowe, co czwartek, w godz. 17.00 – 19.00, rozpoczynamy niebawem na stałe, inauguracja w dniu 6 lutego 2025 r. W programie m. in.: nauka brydża dla początkujących, gra towarzyska, doskonalenie gry i licytacji, mecze brydża sportowego, mini turnieje.
Zachęcamy do poznania wpierw podstaw i – następnie – także i tajników tej wspaniałej oraz szalenie ekscytującej gry. Za każdym razem, co czwartek, otrzymamy nowa porcję wiedzy, którą później zastosujemy w praktyce, w rodzinnym lub przyjacielskim gronie, lub – już jako zawodnicy PZBS – w rozgrywkach brydża sportowego, np. w turnieju o mistrzostwo Gminy DOBRA, lub w meczach pomiędzy szkołami lub sołectwami…
Polska jest potęgą w brydżu sportowym. To mistrzowie świata! Ostatnio, w Argentynie, Polacy zdobyli dwa najważniejsze, złote medale, w teamach męskich, i teamach mixtowych.
Młodzież także ma się czym pochwalić, stale zajmuje czołowe miejsca, w świecie i w Europie.
Daleko nie szukając, cytujemy z Internetu: „…Zawodnik AZS-u Uniwersytet Szczeciński Franciszek Stężała, został młodzieżowym mistrzem Europy do lat 16 w brydżu sportowym na dopiero co zakończonym turnieju, który odbył się w lipcu 2024 r., we Wrocławiu. Franek nie dość że wygrał konkurencję drużynową, to ponadto w trzydniowym turnieju par – w stawce 76 duetów – wraz z Jakubem Michalskim z Krakowa zwyciężył z przewagą ponad 5 procent nad srebrnymi medalistami… „
Brydż podnosi sprawność myślenia. Zwiększa umiejętność analizowania, planowania oraz podejmowania szybkich decyzji w zmieniających się okolicznościach. Uodparnia na stres, uczy konsekwencji w działaniu. Stale trenuje pamięć i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.
Ma pozytywny wpływ na samoocenę: ufamy sobie bardziej, nie lękamy się rywalizacji.
Badania pokazują, że już po jednej godzinie gry w brydża skokowo rośnie poziom białych ciałek krwi odpowiadających za odporność, a naturalny przyrost adrenaliny poprawia krążenie krwi: a więc, budzi się mózg i pracuje lepiej, bo na zwiększonych obrotach. Jeśli chodzi o ludzi młodych, badania Agaty Kowal (Fundacja „Bridge to the People”, Uniwersytet Toruński) udowodniły, że uczniowie, którzy grają w brydża osiągają lepsze wyniki w nauce, i to we wszystkich przedmiotach nauczania.
Byłoby cudownie, gdyby młodzi ludzie, w tym również młodzież szkolna, chcieli poznać tę grę oraz w nią grać. Korzyść byłaby obopólna: starsi przekazywaliby swoją wiedzę i doświadczenie, młodzi – świeże spojrzenie, nowe pomysły i … młodzieńczą radość. To może się udać!
Ale nie tylko rozgrywki są ważne. Zespołowy charakter gry wymaga współdziałania z partnerem, porozumiewania się z nim za pomocą ogólnie przyjętych odzywek, wykazywania się zrozumieniem w przypadku popełniania błędów (któż ich nie robi?!), wspólnego analizowania licytacji i przebiegu gry.
Przynależność do klubu brydżowego w Dobrej (a ew. w przyszłości, w miarę potrzeb – także i w filii klubu w Wołczkowie) to spotkania z ludźmi w różnym wieku i z różnymi umiejętnościami, to nowe znajomości, a nawet przyjaźnie, możliwość gry o charakterze turniejowym, co ubarwia i uatrakcyjnia życie, i zwiększa radość nawet z drobnych, początkowych sukcesów.
Dodatkowym walorem brydża jest fakt, że nie wymaga on wiele przestrzeni ani kosztów. Można grać wszędzie, a pudełko kart nie jest ani drogie, ani ciężkie. A ile przyjemności…
Zachęcamy wszystkich do zainteresowania się, na stałe! – brydżem.
Jest to łatwe, i w zasięgu ręki. Od lutego 2025 r.
Wystarczy przyjść, co czwartek, do Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Wołczkowie.