Biblioteka w Dołujach od kilku lat organizuje cykliczne spotkania poświęcone wybitnym twórcom polskiej literatury. To znakomita okazja do poszerzania swojej wiedzy, ale także miłe spotkania w pełnej serdeczności atmosferze. Prelegentką jest zawsze Pani Cecylia Judek – sekretarz naukowa Książnicy Pomorskiej.
W minionych latach rozmawialiśmy o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Marii Dąbrowskiej. Tegoroczne spotkanie było nietypowe z dwóch powodów. Po pierwsze, biblioteka w Dołujach połączyła swoje siły z tutejszą szkołą gimnazjalną, która otworzyła swoje podwoje dla tej cennej inicjatywy i udzieliła gościny dla organizatorów. Po drugie, bohaterem spotkania był, po raz pierwszy, mężczyzna – Krzysztof Kamil Baczyński.
W podtytule wystąpienia zawarte zostały, kluczowe dla biografii poety, słowa – miłość i wojna. Prelegentka w atrakcyjny sposób przybliżyła gimnazjalistom sylwetkę poety, jego koligacje rodzinne oraz warsztat pisarski. Całość była opatrzona prezentacją multimedialną, a także fragmentami utworów z interpretacyjnym komentarzem. Młodzież mogła poznać drogę życiową człowieka, który był zaledwie kilka lat starszy od nich.
Nasze spotkanie odbyło się 12 września , który zajmuje szczególne miejsce w polskiej historii. To właśnie we wrześniu rozpoczęła się II wojna światowa, a także klęskę ponieśli powstańcy warszawscy. Dzięki prelekcji mogliśmy wzbogacić swoją erudycję i wzbudzić w sobie refleksję nad zawiłościami losów ojczyzny. Mottem spotkania mogą być słowa prymasa Stefana Wyszyńskiego, który stwierdził: „Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się”.
Dziękujemy prelegentce oraz dyrekcji szkoły za życzliwość i współpracę. Mam nadzieję, że to dopiero początek. Do zobaczenia w przyszłym roku.
Autor: Jola Różańska, Foto: Jola Różańska