W gminie Dobra działa Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy
Wpisany przez Administrator    poniedziałek, 11 czerwca 2018 09:27   

Chcielibyśmy z największą przyjemnością poinformować, że w ostatnich dniach w gminie Dobra rozpoczął swoją działalność Zachodniopomorski Uniwersytet Ludowy. Jest to placówka nieformalnej edukacji osób dorosłych z bazą internatową. Swoją działalność ZUL poświęca szczególnie dorosłym mieszkańcom obszarów wiejskich i małomiasteczkowych. Idealne miejsce do spotkań, szkoleń, kursów, warsztatów czy obcowania ze sztuką.

Jednocześnie chcemy nadmienić, że jesteśmy zaledwie 6 placówką tego typu w kraju a pierwszą i jedyną w województwie zachodniopomorskim. Jesteśmy członkami Ogólnopolskiej Sieci Uniwersytetów Ludowych oraz ekspertami w zespole ds. działalności UL w Polsce, powołanym przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Narodowym Instytucie Wolności.

W związku z tym, że siedziba ZUL mieści się jedynie kilkanaście kilometrów od granicy z Niemcami to organizatorzy placówki postanowili poświęcić swoją działalność między innymi na naukę języka niemieckiego oraz polskiego mieszkańców obszarów przygranicznych (zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej). Ważne jest dla nas utworzenie miejsca spotkań międzykulturowych, w którym ludzie żyjący na pograniczu będą mieli okazję poznać swoich najbliższych sąsiadów.

Chcielibyśmy aby ZUL stał się miejscem pielęgnowania tradycji regionalnych, lokalnych i narodowych. Aby mogło się tak stać staramy się nawiązać kontakty z lokalnymi artystami, osobami zaznajomionymi z regionem, jego historią i tradycjami, aby następnie zaprosić ich do współpracy z naszą placówką. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego jest naszym nadrzędnym celem.

W celu zapoznania się z naszą szerszą ofertą zapraszamy na stronę internetową www.zachodniopomorskiul.eu oraz Facebook'a.

autor: Angelika Felska
foto: Angelika Felska