Warsztaty Ekologiczne w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator    środa, 27 marca 2019 00:00   

Warsztaty Ekologiczne w klubie w Wołczkowie

W dniach 19-26 marca 2019 roku w Klubie w Wołczkowie odbył się cykl warsztatów poświęconych ekologii i recyklingowi. W ciągu kilku kolejnych dni na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą poruszone zostały kwestie środowiska oraz ochrony naszej planety.

W pierwszym dniu ekologicznych warsztatów na początku zajęć przeprowadzono rozmowę na temat gospodarki naturalnej. Przypomniane zostały zasady segregacji śmieci. Wspólnie ustaliliśmy co trzeba robić by nasza planeta powoli nie umierała, przez nasze nieodpowiedzialne zachowanie wobec niej. Szczególną uwagę poświecono marnowaniu żywności oraz zatruwaniu powietrza.

Następnie dzieci miały za zadanie wykonać Marzannę z niepotrzebnych już rzeczy. Wykorzystaliśmy starą zużytą miotłę, gazety, sukienkę, resztki bibuły oraz kolorowe wstążki Na wspólnym spacerze nasza Marzanna przyciągała wzrok i wywoływała uśmiech na twarzy przechodniów i kierowców. Spacer po okolicy dał możliwość obserwacji otaczającej nas roślinności i przekonania się jakim powietrzem oddychamy.

Często wyrzucamy pozornie nieprzydatne materiały, a okazuje się, że z tych różnych, skrawków, końcówek sznurka, wstążek, guzików, papieru można stworzyć zupełnie coś nowego i użytecznego i tak powstały eko zakładki do książek. Dzieci z przyjemnością zajęły się projektowaniem i wyborem kolorowych motywów. Przy okazji tworzenia tak pomocnego przedmiotu podczas czytania dzieci podjęły wyzwanie wyboru książki, którą postarają się w najbliższym czasie przeczytać.

Na zajęciach zajęliśmy się kwestią wody, która jest najważniejsza w naszym życiu. Ta niezwykła ciecz to najcenniejszy skarb i dlatego w czasie warsztatów obchodziliśmy jej święto ,,Międzynarodowy Dzień Wody’’, który przypada na 22 marca. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące wody, dowiedziały się jakie zużycie dzienne jest w różnych krajach oraz jak oszczędzać wodę. Rozmawialiśmy na temat: ,,Co stało by się gdyby na świecie zabrakło wody?’’ Następnie wykonaliśmy różne doświadczenia z wodą: Co się rozpuści?; Niezwykłe warzywo; Co będzie pływać, a co utonie; Jaką wodę otrzymamy. Dzieci z ochotą i ciekawością uczestniczyły w naszych mini eksperymentach. Na zakończenie zajęć wzięły udział w deszczowej zabawie, tańczyły i naśladowały odgłosy deszczu

W ostatnim dniu ekologicznej edukacji dzieci zajęły się organizacją kącika zieleni w naszym Klubie i sadziły różnego rodzaju zioła. Była to świetna okazja by przypomnieć właściwości tych naturalnych przypraw. Teraz z niecierpliwością uczestnicy czekają na pierwsze zielone listki. Warsztaty ekologiczne miały na celu zwrócenie uwagi na zależności między człowiekiem i przyrodą. Musimy dbać o środowisko i starać się w życiu codziennym o postawę proekologiczną.Magdalena Półgęsek

autor: administrator