Filia Wołczkowo
Dzień Kobiet w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator    czwartek, 12 marca 2020 00:00   

Z okazji Dnia Kobiet odbyły się warsztaty kulinarne dla Pań na których główną bohaterką była pizza. Panie z ochotą przystąpiły do pracy, wyrabiały ciasto, kroiły składniki, tarły żółty ser. Po rozwałkowaniu drożdżowego placka, można już było nakładać ulubione wędliny, warzywa i niezbędny ser. Była to doskonała okazja do wymiany przepisów oraz spróbowania różnych połączeń smakowych. Podczas gdy pizza rosła w piekarniku Panie mogły porozmawiać, pożartować i odpocząć w miłym towarzystwie. Wspólna degustacja włoskiego przysmaku była ucztą dla każdego podniebienia.

Tekst i zdjęcia Magdalena Półgęsekwprowadził: Administrator

 
Relacja z drugiego tygodnia ferii w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator    sobota, 29 lutego 2020 00:00   

Drugi tydzień ferii upłynął na beztroskiej zabawie i wielu wspólnych działaniach. Na początku tygodnia świętowaliśmy Światowy Dzień Kota i z tej okazji przygotowane zostały kocie zagadki, łamigłówki oraz zabawy naśladowcze. Różne ciekawostki o tych sympatycznych zwierzątkach przyciągnęły uwagę grupy, która z chęcią przystąpiła do zadań kulinarnych. Wykonane zostały kanapki w kształcie kota z mnóstwem zdrowych warzyw. Przy okazji warsztatów kulinarnych dzieci dowiedziały się jak istotne jest dbanie o warzywa w diecie.

Pani Basia pokazała jakie piękne zwierzątka oraz przedmioty można wykonać przy użyciu papieru oraz sznurka. Specjalne arkusze kolorowego papieru zamieniły się w wyjątkowe prace. Dzieci wprowadzone w niezwykłą sztukę origami z przyjemnością uczyły się nowych sposobów na składanie papieru.

Pani Magda z Fabryki Inspiracji zaproponowała uczestnikom ozdabianie drewnianych flamingów oraz autek. Dziewczynki pomalowały na swój wymarzony kolor flaminga oraz ozdobiły go różowymi piórkami, a chłopcy stworzyli kolorowe autka.

Zajęcia teatralne pozwoliły na rozwinięcie kreatywności i pomysłowości dzieci. Dzięki prezentacji scenicznej uczestnicy mogli wypróbować nowe pomysły, pokonać nieśmiałość i nabrać dystansu wobec swoich słabości.

Korzyści z aktywności fizycznej są szczególne ważne dla dzieci i dlatego kolejną porcję sportowych emocji zapewnił dzieciom Pan Andrzej, który przygotował nowy zestaw konkurencji i zabaw. Liczyły się umiejętności, precyzja i szybkość. Jednak najważniejsza była przyjemność jaką dały zdobyte punkty oraz udział w rozgrywkach.

Z okazji Tłustego Czwartku dzieci zapoznały się z tą smaczną tradycją. Na początku zajęć odbyła się pogadanka dotycząca zapustnych dni i dzieci dowiedziały się jak świętuje się w Polsce i na świecie. Wspólne czytanie oraz rozwiązywanie pączkowych zagadek przyniosło wiele radości.

Do prac plastycznych wykorzystane zostały pieczątki z ziemniaka, dzięki którym powstały wesołe pingwinki oraz bałwanki. Nauka piosenek i wierszyków oraz quizy były sposobem na ćwiczenie koncentracji i pamięci.

Na zakończenie ferii dzieci napisały krótkie dyktando na wesoło z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Aby lepiej poznać zmysł smaku dla uczestników zostały przygotowane słoiczki z różną zawartością (mus jabłkowy, maliny, musztarda, chałwa, ketchup, cytryna) Zadaniem dzieci było spróbowanie i odgadnięcie co jedzą. Śmiech towarzyszył nam do końca zajęć.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Półgęsekwprowadził: Administrator

 
Początek ferii zimowych w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator    środa, 19 lutego 2020 00:00   

W pierwszym tygodniu ferii zimowych rozpoczął się cykl zajęć plastycznych, sportowych, teatralnych oraz technicznych.

Na początku omówione zostały zasady bezpiecznego zachowania się podczas ferii. Z okazji obchodzonego 11 lutego dnia numeru alarmowego 112 dzieci przedstawiły swoją wiedzę na jego temat oraz jak prawidłowo wzywać pomoc.

Podczas zajęć z Panią Kasią uczestnicy mieli okazję przećwiczyć zdolności budowania sytuacji scenicznych. Różnorodne formy zabaw oraz gier teatralnych stworzyły niepowtarzalną atmosferę , dzięki której dzieci mogły odkryć swoje możliwości.

Zajęcia sportowe z Panem Andrzejem stanowiły wyzwanie dla kondycji wszystkich smyków, ale wszelkie tory przeszkód i slalomy zostały pokonane przez dzieci. Była to spora dawka ruchu i wesołej zabawy, a konkurencje na czas wyzwoliły ducha sportu.

Z ciekawym pomysłem na zajęcia plastyczne przybyła do nas Pani Basia. Drewniane skrzyneczki zostały pomalowane za pomocą gąbki i ozdobione według pomysłu dzieci. Elementy w kształcie serca sprawiły, że dekoracja to doskonały pomysł na prezent z okazji walentynek.

W czasie spotkań nie mogło zabraknąć piosenek i wierszyków o zimie, a także wesołych zabaw. Dla wszystkich przygotowane zostały krzyżówki, zagadki i rebusy dotyczące sportów zimowych.

Dzieci wykonały interesujące prace związane z zimowym krajobrazem oraz pomysłami na wypoczynek w czasie ferii. Użyta została do tego pasta do zębów, wata, kreda, płatki kosmetyczne, mąka, sól oraz cukier. To był bardzo udany początek i z niecierpliwością czekamy na kolejny tydzień.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Półgęsek

wprowadził: Administrator

 
Warsztaty Koła Gospodyń Wiejskich Wołczkowo w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek.
Wpisany przez Administrator    środa, 19 lutego 2020 00:00   

14 lutego 2020 roku Panie z Koła Gospodyń Wiejskich spotkały się w Klubie w Wołczkowie, aby uczestniczyć w walentynkowych warsztatach na których królowały pączki. Na początku nastąpiła wymiana przepisów na różnego rodzaju słodkości i następnie Panie przystąpiły do wypieków. Przygotowały ciasto i w ruch poszły wałki i stolnice. Już po kilku chwilach powstały pachnące drożdżami pączki, aromatyczne faworki i twarogowe oponki. Wspólne smażenie było bardzo wesołe, a karnawałowe przysmaki przygotowane samodzielnie smakowały wyjątkowo i dały dużo satysfakcji. Zapustne pyszności połączone z walentynkowym świętem były doskonałą okazją do wspólnej zabawy.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Półgęsek

wprowadził: Administrator

 
Popołudnia z Gałczyńskim w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator    czwartek, 30 stycznia 2020 00:00   

,,Bo ma poeta słowa tajemnicze, którymi może spełnić każde z życzeń’’- K.I. Gałczyński. Popołudnia z Gałczyńskim w Wołczkowie

Z okazji 115 rocznicy urodzin Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Klubie w Wołczkowie odbył się cykl spotkań poetyckich ,, Popołudnia z Gałczyńskim’’. Miłośnicy poezji mieli okazję dowiedzieć się ciekawostek z życia artysty, obejrzeć jego fotografię oraz posłuchać jego głosu na archiwalnych nagraniach. Odczytane zostały wiersze, które stały się inspiracją do namalowania ilustracji przez uczestników.

Dzieci, młodzież i dorośli poznali bliżej postać tego niezwykłego poety. Twórca zaczarowanej dorożki zapisał się w naszej pamięci jako władca wyobraźni, mistrz absurdalnego humoru, genialny poeta, a jednocześnie człowiek nieszczęśliwy i pogrążony w depresji. Wszystkie jego twarze stanowią niesamowitą całość, a barwna biografia i ponadczasowe utwory powodują, że jest to poeta godny naszej uwagi. Jego wiersze mimo upływu lat nie blakną i swym urokiem odczarowują naszą codzienność.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Półgęsek

wprowadził: Administrator

 
Warsztaty z dekorowania pierników świątecznych w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator    wtorek, 17 grudnia 2019 00:00   

10 grudnia 2019 roku w Klubie w Wołczkowie odbyły się zajęcia zdobienia najpopularniejszych świątecznych ciasteczek, czyli pierników.

Dorośli, dzieci i młodzież spotkali się w Klubie w Wołczkowie, żeby razem zdobić pierniczki. Pierwszym etapem było zrobienie lukru z cukru pudru. Następnie w ruch poszła wyobraźnia i powstały piękne wzory na aromatycznych wypiekach.

Uczestnicy dekorowali ciastka kolorowymi posypkami, perełkami i świątecznymi motywami Wspólne ozdabianie sprawiło wiele przyjemności, a całości towarzyszył śmiech i zadowolenie z efektywnej pracy. W powietrzu unosił się magiczny zapach pierników, który wprowadził wszystkich w świąteczny nastrój.

Tekst i zdjęcia: Magdalena Półgęsekwprowadził: Administrator

 


Strona 1 z 13