Projekcja filmu Sanctus
Wpisany przez Administrator    środa, 03 kwietnia 2019 00:00   

Projekcja filmu

W sobotę 30 marca filie Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Stolcu i w Rzędzinach zorganizowały spotkanie w miejscowości Stolec, podczas którego mogliśmy zobaczyć pokaz filmu „Świdwie Sanctus”.

„Świdwie Sanctus” to 25-minutowy obraz, który powstał na bazie unikalnej muzyki, stworzonej przez szczecińskich kompozytorów, połączonej ze zdjęciami, kręconymi w rezerwacie przyrody Świdwie. Rezerwat przyrody Świdwie to unikatowy w skali europejskiej rezerwat ptactwa wodnego i błotnego, leżący w powiecie polickim.

Reżyserem filmu i producentem jest dyrygent zespołu wokalnego Tam i Owo Piotr Biniek, a zdjęcia są efektem pracy utalentowanego szczecińskiego operatora Bartosza Jurgiewicza.

W filmie zobaczyliśmy między innymi Lecha Dyblika, aktora znanego z takich filmów jak między innymi: "Dom zły" czy "Pod Mocnym Aniołem", a także chórzystów z wiejskiego zespołu Tam i Owo z Tanowa, z których inicjatywy powstało to wyjątkowe przedsięwzięcie.

W filmie zobaczyliśmy także unikalne ujęcia świdwiańskich wilków i bielików, które okiem kamery uchwycił Przemek Wójcik.

Po obejrzeniu filmu Piotr Biniek, który jest również kierownikiem muzycznym i organizacyjnym opowiedział nam o projekcie .Praca nad Świdwie Sanctus zaczęła się wiele lat temu. kiedy nad jeziorem pojawił się Rościsław Wysocki. Zaczął nagrywać dźwięki Świdwia, jego pasją były odgłosy natury, przyrody, przede wszystkim śpiew ptaków. Ale nie tylko. Burza, dźwięk deszczu. Te nagrania były bazą dźwiękową do całego projektu muzycznego Świdwie Sanctus, czyli do płyty i filmu. "Świdwie Sanctus" to projekt zrealizowany w roku 2018 w podszczecińskim Tanowie, w sąsiedztwie Puszczy Wkrzańskiej i rezerwatu Świdwie przez grupę pasjonatów skupionych w zespole wokalnym „Tam i Owo”. W filmie muzyka przeplata się z odgłosami przyrody, a obrazy wykonawców, nakręcone w plenerze, z filmami i zdjęciami dzikiej przyrody.

- „Wymyśliłem sobie taki "film muzyczny”. Fabuła jest bardzo ulotna, nienachalna. Świdwie nie jest spektakularne – to raczej miejsce, w którym trzeba się na chwilę zatrzymać, zatopić. Chcieliśmy po prostu pokazać piękno Świdwia” – powiedział reżyser Piotr Biniek.Autor: Luiza Supernak

wprowadził: administrator