Ptasia zima w filii GCKiB w Stolcu
Wpisany przez Administrator    poniedziałek, 05 marca 2018 08:54   

Naszą zimową przygodę z opierzonymi maluchami zaczęliśmy już w grudniu, tuż przed świętami. Zaprzyjaźniony z naszą filią leśniczy z Poddymina Pan Robert Janiak przywiózł nam piękny drewniany karmnik, który umieściliśmy przed naszym klubem.

Już następnego dnia zleciała się ptasia ferajna. Przylatują do nas wróble, sikorki, sójki, a ostatnio nawet dzięcioł. W styczniu w ramach zajęć „Opieka nad zwierzętami zimą” dzieci miały okazję dowiedzieć się jak dokarmiać ptaki w okresie zimowym oraz jakie ptaki odlatują do ciepłych krajów i skąd wiedzą w którą stronę lecieć, a także jakie ptaki zimują w Polsce i jak pomóc im przetrwać zimę. Dowiedzieliśmy się też czym karmić ptaki, by im nie zaszkodzić.

Przeprowadziliśmy również mały konkurs plastyczny oraz kilka zabaw ruchowych. W lutym zadbaliśmy o to, żeby nasi mali przyjaciele mogli zostać z nami na dłużej. Ponownie mogliśmy liczyć na pomoc leśniczego, który tym razem dostarczył nam cztery budki lęgowe.

Najpierw zapoznaliśmy się z zasadami wieszania domków dla ptaszków. Przy pomocy kompasu ustaliliśmy strony świata, gdyż domki wieszamy otworem w kierunku południowo-wschodnim, aby nie było w nich zbyt gorąco lub zbyt zimno i wilgotno. Następnie wybraliśmy drzewa, na których mieliśmy je zawiesić i podcięliśmy na nich niektóre gałęzie. Później było wieszanie budek, w których mogą zamieszkać sikory, wróble, mazurki, muchołówki, pełzacze i kowaliki. Do dyspozycji mieliśmy Atlas Ptaków, więc dzieci mogły je obejrzeć..Budki wieszał z drabiny tata jednej z dziewczynek Pan Daniel. Powiesił je na wysokości 3 m . W trakcie sezonu lęgowego będziemy obserwować jakie gatunki zamieszkały w domkach, a na jesień, kiedy to już wszystkie ptaszki opuszczą swoje lęgowiska weźmiemy się za czyszczenie domków (wymiatanie pozostałości oraz podsypywanie świeżych trocin).

Niebawem planujemy wieszanie budek na jeszcze większą skalę, gdyż chcemy powiesić około 25 domków w całej naszej miejscowości i przypałacowym parku...

autor: Luiza Supernak
foto: Luiza Supernak