Spotkanie z rodziną amerykańskich lotników
Wpisany przez Administrator    czwartek, 14 listopada 2019 00:00   

W poniedziałek 7 października w filii GCKiB w Stolcu odbyło się kameralne spotkanie z rodziną jednego z amerykańskich lotników, których samolot rozbił się w czerwcu 1944 r. w naszej miejscowości.

Legendarny bombowiec B – 17 zwany Latającą Fortecą wchodził w skład 322. Dywizjonu, 91. Grupy Bombowej 8. Armii Powietrznej USA, który 21 czerwca 1944 r. bombardował Berlin. Grupa bombowców została zaatakowana przez liczne niemieckie myśliwce. Bombowiec pilotowany przez porucznika O’Bannona został ostrzelany, oderwał się od grupy i w desperackiej próbie ratowania się, obrał kurs do neutralnej Szwecji. Po zestrzeleniu cała załoga, za wyjątkiem sierżanta Amosa Estrady, dostała się do niewoli. Sierżant ratując się skokiem na spadochronie, zginął ostrzelany przez Messerschmitta 410. Szczątki bombowca do dzisiaj spoczywają na dnie Jeziora Stolsko.

We wtorek 8 października odbyło się oficjalne spotkanie z rodzinami amerykańskich lotników. Spotkanie poprowadzili Piotr Wit i Paweł Ziątek. Szczegółowo przedstawili oni historię lotu z 21 czerwca oraz wcześniejszą historię bombowca. Po spotkaniu uczestnicy udali się nad jezioro Stolsko, gdzie syn Irvina Howarda Lewisa symbolicznym wiankiem uczcił pamięć Ojca.autor: Administrator