Filia Stolec
Ciąg dalszy relacji z warsztatów foto w Stolcu i Rzędzinach.
Wpisany przez Administrator    czwartek, 30 września 2021 00:00   

Kolejnego dnia warsztatów zajęliśmy się fotograficznymi kartami trikowymi, które ukrywają obraz pod zdjęciem. Każdy pozował do własnego portretu, który następnie był drukowany w czerni i bieli na drukarce. Pod tak przygotowanym zdjęciem można było ukryć dodatkowe elementy z kolorowej folii i rysunków na kalce technicznej, które stawały się widoczne dopiero wtedy, kiedy zdjęcie podświetliło się silnym światłem. Każdy uczestniczący w warsztatach wykonał kilka swoich ukrytych obrazków.

Ostatniego dnia warsztatów zajęliśmy się naświetlaniem na papierach cyjanotypowych obrazów z portretów fotograficznych wykonanych dnia poprzedniego. Obrazy cyfrowe po odwróceniu ich na negatyw w programie graficznym i wydrukowaniu na kalce technicznej dały możliwość naświetlania ich na papierach do cyjanotypii - dzięki temu powstały stylowe zdjęcia, które były połączeniem cyfrowej fotografii i starych XIX wiecznych technik.

Autor: Luiza Supernakwprowadził: Administrator

 
Relacja z warsztatów foto w Stolcu i Rzędzinach.
Wpisany przez Administrator    czwartek, 30 września 2021 00:00   

Podczas kolejnych zajęć rozpoczęliśmy przygodę z filmem animowanym wykonując krótkie rysowane animacje na specjalnych papierowych taśmach, które pozwalały widzieć iluzję ruchu w zootropie, pochodzącym z XIX wieku urządzeniu do odtwarzania animacji. Na taśmach tych można było narysować animację składającą się tylko z 16-18 obrazków ale to wystarczyło żeby zrozumieć zasady tworzenia rysunkowych filmów. Następnie każdy przygotował sobie własny film animowany na kartkach, które połączyliśmy w animowane książeczki nazywane flipbookami.

Kolejne spotkanie dotyczyło filmu animowanego wykonywanego cyfrowym aparatem fotograficznym. Używając zasad animacji poklatkowej wykonywaliśmy różne triki takie jak unoszenie się w powietrzu, przesuwanie się po ziemi bez ruszania nogami, znikanie i pojawianie się w różnych miejscach, "magiczne" przesuwanie przedmiotów. W ten sposób powstało kilka sekwencji animowanych, które po zmontowaniu w programie do montażu filmów dały 3 minutową animację. Niebawem będziecie mogli obejrzeć nasze produkcje :)

Autor: Luiza Supernakwprowadził: Administrator

 
Drugi tydzień wakacji w Stolcu
Wpisany przez Administrator    poniedziałek, 26 lipca 2021 00:00   

W drugim tygodniu wakacji zagłębiliśmy się w świat fotografii. Pod okiem Pawła Kuli zapoznaliśmy się praktycznie ze zjawiskiem światłoczułości. Każdy uczestniczący w zajęciach wykonał kilka własnych kompozycji cyjanotypowych. Drugiego dnia warsztatów wykonaliśmy zdjęcia portretowe starym drewnianym aparatem.

Z paniami z Fabryki Inspiracji, Magdą i Justyną stworzyliśmy Letni ogród w donicy. Sami złożyliśmy, skleiliśmy oraz pomalowaliśmy i ozdobiliśmy metodą decoupage nasze doniczki, w których posadziliśmy Lobelie. Obchodziliśmy również Światowy Dzień Czekolady. Upiekliśmy czekoladowo - marchewkowe muffiny, które polaliśmy obficie czekoladą :) Trochę spacerowaliśmy, mocno i intensywnie ćwiczyliśmy i zgłębialiśmy tajniki karate. Kolejny raz bawiliśmy się gipsem.

Tym razem powstały małe doniczki oraz podstawki na świeczki. Był oczywiście wkład do doniczek w postaci mini kwiatków Kalanchoe, które przesadzaliśmy do większych pojemniczków. Zaprosiliśmy również do naszej filii naszego sołtysa, Pana Marcina, który stworzył nam wielką, drewnianą donicę. Docelowo będzie stała przed klubem i będą w niej zioła :)

Autor: Luiza Supernakwprowadził: Administrator

 
Wakacje w toku
Wpisany przez Administrator    poniedziałek, 26 lipca 2021 00:00   

W filii GCKiB w Stolcu rozpoczęliśmy hucznie i bardzo świadomie, czyli od wizyty operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego linii alarmowej 112. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, w jaki sposób przeprowadzić akcję ratowniczą, kiedy i jak informować operatorów 112, było dużo zabawy, ciasto upieczone przez dzieci i kiełbaski przy ognisku:)

W pierwszym tygodniu wakacji z zaprzyjaźnionymi już paniami z Fabryki Inspiracji, Magdą i Justyną uszyliśmy własnoręcznie :) Gruuube Misie, maskotki do przytulania. Na kolejnych zajęciach zatopiliśmy się w sekretach i czarach. Powstały Sekretniki Harrego Pottera, każdy inny i równie czarodziejski do zapisywania przygód... tajemnic... i wspomnień ;)

Zadbaliśmy również o naszą kondycję pod okiem trenera karate Pana Przemka. Odbyły się aż dwa spotkania, podczas których trener świetnie radził sobie z naszymi rozbrykanymi i mało rozruszanymi po lekcjach on - line dziećmi.

Powstały gipsowe lampiony na podgrzewacze. Na zajęciach kulinarnych smażyliśmy pyszne racuchy z jabłkami. Odwiedziliśmy również Klub w Rzędzinach, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o teatrze, a także ćwiczyliśmy buzie i języki :)

W sobotę wybraliśmy się na wycieczkę rowerową nową trasą rowerową do Buku, podczas której zrobiliśmy postój na mały piknik :)

Autor: Luiza Supernakwprowadził: Administrator

 
Fotograf Paweł Kula w Stolcu.
Wpisany przez Administrator    niedziela, 25 lipca 2021 00:00   

"Każdego dnia fotografujemy świat naszymi oczami. Światło wpada do środka i zostawia ślad, który rozpoznajemy jako widoki falującego morza, twarze przyjaciół, zachodzący Księżyc, topniejący śnieg. Nauczyliśmy się samodzielnie budować takie "oczy" i nazywamy je aparatami fotograficznymi. Te aparaty mają dużo skomplikowanych części i elektroniki ale i tak najważniejsze jest nadal światło - bez niego nie powstanie żadne zdjęcie. Kiedy ponownie weźmiesz do ręki jabłko być może zauważysz, że to także jest fotografia." - Paweł Kula

Paweł Kula - polski artysta, fotograf. Absolwent fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Interesują go graniczne obszary fotografii, błędy procesów fotograficznych, działania poza programem urządzeń rejestrujących zdjęcia, obrazy znalezione i nie dające się utrwalić oraz techniki non-camerowe. Wykorzystuje także naturalną światłoczułość − rośliny, powidoki, zjawisko fosforescencji oraz buduje archaiczne zabawki optyczne. Potencjał tych doświadczeń wykorzystuje, projektując i prowadząc warsztaty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Należy do zespołu Latających Animatorów Kultury, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" w Warszawie. Współzałożyciel Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki oraz Rezerwatu Idei. Jego prace znajdują się kolekcji "Zachęty Sztuki Współczesnej" oraz w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Czego doświadczyliśmy dzięki Pawłowi, zobaczycie w kolejnej relacji :)

Autor: Luiza Supernakwprowadził: Administrator

 
Biwak z okazji dnia dziecka i dnia leśnika
Wpisany przez Administrator    środa, 16 czerwca 2021 00:00   

W tym roku po raz kolejny filia w Stolcu wspólnie z Leśnictwem Poddymin zorganizowała obchody Dnia Leśnika. Połączyliśmy je z Dniem Dziecka i przygotowaliśmy wiele niespodzianek dla dzieci oraz ich rodziców. Tegoroczna impreza pod hasłem "Bushcraftowe ABC" wprowadziła uczestników w świat dziczy :) przy użyciu jej naturalnych zasobów. Głównym zadaniem było zbudowanie szałasu z gałęzi wspomagając się sznurkiem. Dzieci dostały wytyczne, jak spakować plecak, więc były świetnie przygotowane. Powstałe budowle przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów :)

Cztery grupy dzieci i rodziców wspaniale sobie poradziły z tak trudnym zadaniem. Powstała również obozowa kuchnia, gdzie przygotowano kiełbaski do pieczenia. Inna grupa dzieci odpowiedzialna była za przygotowanie ogniska. Pan Robert, leśniczy Leśnictwa Poddymin, przed rozpaleniem ognia wytłumaczył wszystkim uczestnikom, że jest to wyjątkowa sytuacja, powiadomione zostały odpowiednie służby i wydana została zgoda. Przy ognisku i pieczeniu kiełbasek Pan leśniczy zaczął opowieści. Dowiedzieliśmy się, że w okolicy, którą zamieszkujemy pojawia się coraz więcej wilków. Leśnicy oraz naukowcy, którzy prowadzą badania nad tą populacją starają się określić, jaka jest ich ilość oraz jaki mają wpływ na otoczenie.

Po posiłku i deserze dzieci wyruszyły pod opieką gospodarza lasu na wycieczkę po okolicznych dróżkach. Na zakończenie naszego wielogodzinnego buszowania :) wszystkie dzieci otrzymały gratulacje, a także odznaki. W związku z Dniem Dziecka nie obyło się również bez prezentów. Nasze świętowanie dobiegło końca i aż żal było opuszczać nasze wspaniałe obozowisko :)

Autor: Luiza Supernakwprowadził: Administrator

 


Strona 1 z 26