Filia Stolec
Domowe sposoby w dzień ochrony środowiska
Wpisany przez Administrator    środa, 10 czerwca 2020 00:00   

Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jak już pisaliśmy, każdego dnia wszyscy możemy przyłączyć się do obchodów na własną rękę. Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka porad, jak wykonać domowym sposobem środki czyszczące nieszkodliwe dla naszego zdrowia i nieinwazyjne dla środowiska. Oto przepisy na mikstury, które zastąpią groźne detergenty. Te, które można, przelejcie do butelek lub słoików i opatrzcie etykietą.

Chrońmy środowisko :)wprowadził: administrator

 
Gry zręcznościowe - zabawa DIY.
Wpisany przez Administrator    środa, 20 maja 2020 00:00   

Zapraszamy do wspólnego stworzenia gier zręcznościowych!

Dzisiaj proponujemy Wam nieszablonową aktywność dla dzieciaków – a są nią samodzielnie przygotowane gry zręcznościowe, polegające na rzucaniu do celu i zbieraniu punktów. Mamy dla Was trzy propozycje.

1. Mini koszykówka.

Do wykonania gry potrzebujecie: karton lub niepotrzebną tablicę korkową (my wykorzystaliśmy płytę pilśniową ze starej szafki), kubeczki papierowe i plastikowe, taśmę lub klej na gorąco, piłeczki. Przygotujcie planszę – oklejcie ją lub pomalujcie farbami, według własnych pomysłów. Zmontujcie kosze z kubeczków. Mogą również być pojedyncze. Kosze przy pomocy taśmy montażowej, taśmy dwustronnej, bądź kleju na gorąco przyklejcie do planszy. Jeżeli macie tacker, zamocujcie je zszywkami. Oznaczcie punktację. Myślimy, że punkty będące wielokrotnością liczby 10, będą idealne do tej zabawy. To taka ukryta lekcja matematyki, w dyskretny sposób możecie przemycić do gier elementy edukacyjne. Jako piłeczki, możecie wykorzystać orzechy, które nie są na tyle ciężkie aby oderwać kubki lub zrobić z folii aluminiowej.autor: administrator

 
Gry zręcznościowe - zabawa DIY. Część 2.
Wpisany przez Administrator    środa, 20 maja 2020 00:00   

Zapraszamy do wspólnego stworzenia gier zręcznościowych!

2. Mini golf.

Potrzebujecie:

karton, farby, tekturowe rurki (np. po folii aluminiowej lub papierze toaletowym), piłeczki.
W kartonie wycinacie otwory, dekorujecie. Zaznaczcie punktację. Z rurek sklejcie kij golfowy. Możecie także wykorzystać złożoną parasolkę.

3. Butelkowy pożeracz piłek.

Do wykonania potrzebujecie: butelkę plastikową (5 l), farby, piłeczki.
W butelce wytnijcie otwór i pomalujcie ją farbami. Piłeczkami (zrobionymi własnoręcznie lub pingpongami) możecie rzucać na czas.

Miłej zabawy :)autor: administrator

 
Serca na dzień matki
Wpisany przez Administrator    środa, 20 maja 2020 00:00   

wiersze na dzień matki

Na dzisiaj przygotowaliśmy dla Was serca - symbolicznie wyrażające miłość do naszych Mam.

Wy bardziej dorośli poradzicie sobie z wykonaniem takiego serca, natomiast młodszym dzieciom muszą pomóc tatusiowie, lub starsze rodzeństwo. Przygotujcie jeden lub kilka plastrów drewna (może również być deseczka) i gwoździki lub małe wkręty do drewna. Plastry możecie lekko oczyścić papierem ściernym i pomalować lub pobejcować w zależności od Waszej kreatywności oraz kolorystyki otoczenia, gdzie docelowo trafi Wasze serce. Następnie ołówkiem kropkami zaznaczcie odręcznie lub od szablonu kontur serca. Wbijcie gwoździki. Oplećcie je według upodobania wełną, nicią lub sznurkiem. Dzieci, nawet te młodsze świetnie sobie z tym poradzą. My wypełniliśmy jedno nawet mchem. Możecie wykonać jedno serduszko, możecie stworzyć także kompozycję z kilku serc.autor: administrator

 
Czyszczenie budek lęgowych dla ptaków.
Wpisany przez Administrator    poniedziałek, 20 kwietnia 2020 00:00   

Dnia 5 marca w miejscowości Stolec filia GCKiB przy współpracy z Leśnictwem Poddymin po raz kolejny zorganizowała akcję czyszczenia budek lęgowych. Kiedy zakończy się sezon lęgowy należy budkę lęgową wyczyścić.

Czyszczenie budek jest konieczne z dwóch powodów. Usuwanie starych gniazd ma na celu oczyszczenie skrzynek lęgowych z potencjalnych pasożytów, które mogą stanowić zagrożenie zarówno nocującym w niej ptakom w okresie zimy jak i przyszłym młodym. Drugim powodem jest kwestia bezpieczeństwa nowych gniazd. W przypadku, gdy gniazda są budowane na gniazdach starszych i się nawarstwiają, wówczas w skrzynce lęgowej robi się ciasno, a gniazdo zbliża się do otworu wlotowego, przez co drapieżniki mogą się łatwiej dobrać do ptaków.

Czyszczenie budki lęgowej polega na usunięciu z niej starych gniazd i wygarnięciu wszystkich pozostałości. Zazwyczaj takie oczyszczenie budki lęgowej ze starego gniazda zupełnie wystarcza.

Autor: Luiza Supernakwprowadził: Administrator

 
Relacja z zajęć w Stolcu
Wpisany przez Administrator    wtorek, 03 marca 2020 00:00   

Podczas ferii zimowych, w dniach 13 i 20 lutego w filii Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek gościliśmy „Fabrykę Inspiracji” z warsztatami kreatywnymi, które prowadziła Pani Magda. Podczas pierwszych zajęć, w związku ze zbliżającymi się Walentynkami, tworzyliśmy piękne drewniane ramki na zdjęcia. Ramki w kształcie serc najpierw malowaliśmy, następnie ozdabialiśmy papierowymi elementami metodą scrapbookingu.

Na kolejnym spotkaniu szyliśmy workoplecaki. Dzieci przeszywały worki na maszynie, a następnie nawlekały sznureczki do zamykania tak, aby powstał plecak.

Spotkania z Panią Magdą były bardzo ciekawe, kreatywne i inspirujące.

W naszej filii odbyły się również warsztaty Karate dla dzieci i młodzieży. Z Panem Przemkiem spotkaliśmy się cztery razy. Była to kontynuacja warsztatów wakacyjnych. Podczas zajęć uczestnicy utrwalali zasady zachowania się na sali treningowej DOJO. Nauczyli się elementarnych technik (zuki waza, keri waza, uke waza) karate shotokan, oraz etykiety i szacunku do drugiego człowieka. doskonalili poznane techniki nożne. Nauczyli się prostego Enbu, czyli wyreżyserowanej walki z partnerem. Dzieci pomimo wymagających dużej kondycji zajęć z przyjemnością uczestniczyli we wszystkich spotkaniach.

Autor: Luiza Supernakwprowadził: Administrator

 


Strona 1 z 22