Filia Stolec
Audiobooki w Mierzynie
Wpisany przez Administrator    czwartek, 03 września 2020 00:00   Gminne Centrum Kultury i Bibliotek — filia biblioteczna w Mierzynie zaprasza do skorzystania z nowej oferty biblioteki.
Od dziś prócz tradycyjnych książek mamy Państwu do zaoferowania również audiobooki. Na początek kilkadziesiąt tytułów, w tym książki dla dzieci, reportaże i powieści. Z każdym kolejnym zakupem zbiór ten z pewnością będzie się rozrastał.

Zapraszamy już dziś do skorzystania z naszej oferty bibliotecznej. Wszystkie książki, w tym także audiobooki można rezerwować dzwoniąc pod nr tel. 91 4241369 lub za pośrednictwem katalogu elektronicznego, który znajdziecie pod linkiem: SzukamKsiazki.pl

Autor: Edyta Sztylc

wprowadził: administrator

 
Oczko wodne w Stolcu
Wpisany przez Administrator    piątek, 31 lipca 2020 00:00   

Woda odgrywa szczególną rolę w każdym krajobrazie. Budowa niewielkiego oczka wodnego ozdabia go w niezwykły sposób. Nadaje osobliwego uroku, daje poczucie chłodu w upalny dzień, pomaga się odprężyć, wprawia w dobry nastrój.

Przy filii w Stolcu postanowiliśmy samodzielnie stworzyć oczko wodne. Okres wakacyjnych spotkań umożliwił nam to przedsięwzięcie. Na początku wykopaliśmy spory dół. Umieściliśmy w nim dużą oponę, w której nieco powiększyliśmy otwór, ścinając wierzchnią część. Następnie okryliśmy ją foliową plandeką (nasza miała wymiary 2m na 3m) i dopasowaliśmy do wnętrza. Podsypaliśmy wszystko dokładnie ziemią i obłożyliśmy kamieniami. W środku utworzyliśmy niewielką wysepkę, również z kamyków. Oczko wypełniliśmy wodą. Posadziliśmy wokół paprocie. Planujemy dosadzić jeszcze kilka roślinek i może podświetlić ?

Udało nam się już zaobserwować przez lornetkę wygrzewającą się na kamieniu młodą pleszkę, pilnowaną przez tatę, siedzącego nieopodal na karmniku. Zachęcamy do tworzenia takich zakątków.

Autor: Luiza Supernakwprowadził: Administrator

 
Kubeczki …. kubeczki...
Wpisany przez Administrator    wtorek, 21 lipca 2020 00:00   

Papierowe kubeczki mogą świetnie wypełnić nam wolny czas. Chcemy zaproponować Wam kilka gier zręcznościowych, które świetnie sprawdziły się w naszej filii w Stolcu.

Pierwszą z nich jest kubeczkowa wersja gry w „Kółko i krzyżyk”. Przygotujcie planszę – my wykleiliśmy ją papierową taśmą malarską. Oznaczcie kubeczki, możecie je pomalować, okleić lub oznaczyć kółeczkami, jak my to zrobiliśmy. Kubeczki ustawiamy na krawędzi stołu i podbijamy ręką tak, aby ustawił się do góry dnem na stoliku. Jeżeli Wam się uda, to możecie ustawić kubeczek na wolnym polu na planszy. Wygrywa oczywiście ten, komu pierwszemu uda się ustawić kubeczki w linii.

Kolejną zabawą jest ustawianie kubków w liniach pionowych, według oznaczeń pomiędzy planszami. Wyklejamy dwie plansze wg wzoru. Ustawiamy początkowo kubki w bliźniaczym położeniu. Kubeczki przesuwamy tylko pionowo lub poziomo poprzez wolne pole obok. Wygrywa osoba, która jako pierwsza ustawi swoje kubki w liniach pionowych kolorami.

Trzecią naszą propozycją są „Balonowi strzelcy”. Przygotujcie wyrzutnię. Wytnijcie dno w kubeczku, obetnijcie końcówkę balona, naciągnijcie balon na kubeczek i zabezpieczcie taśmą, wąską końcówkę zawiążcie w supełek. Celować możemy piłeczkami pingpongowymi do piramid z kubeczków.

Autor: Luiza Supernakautor: administrator

 
Relacja z pierwszych tygodni wakacji w Stolcu
Wpisany przez Administrator    wtorek, 21 lipca 2020 00:00   

Spotkania wakacyjne w filii w Stolcu zaczynaliśmy z lekką niepewnością. Jak to będzie w tych dziwnych okolicznościach. Czy będą odwiedzać nas dzieci, czy będą umiały odpowiednio się zachowywać, czy będą przestrzegać zasad obowiązujących obecnie ? Izolacja, jak wszystkim zresztą, dzieciom mocno dała się we znaki. Stęsknione za sobą i za gwarem codziennie zaczęły odwiedzać naszą filię. Nie trzeba było im przypominać o zajęciach i warsztatach. Ze względu na ilość uczestników wszystkie spotkania odbywają się na powietrzu z zachowaniem odległości oraz częstym dezynfekowaniem rąk. Jak na razie świetnie sobie radzimy.

Podczas dwóch pierwszych tygodni przeprowadziliśmy kilka zajęć plastycznych. Powstały laleczki z papierowych kubeczków, zabawki „Wirujące paski”. Stworzyliśmy nowe wersje zabawki „Złap kurczaka” - krokodyl oraz żaba łapiąca muchy, rekin polujący na rybki, morskie głębiny z rybkami i ośmiornicami. Do wykonania zabawki wystarczy butelka plastikowa, kawałek sznurka, ozdoby, klej i własna kreatywność.

Zorganizowaliśmy wiele zabaw ruchowych. Zachęcamy do ich przeprowadzenia we własnych domach. „Stopa, ręka, lewa, prawa” to bardzo prosta gra. Wystarczy wydrukować lub własnoręcznie narysować kontury dłoni oraz stóp i zacząć zabawę. Przeprowadziliśmy konkurs przekładania kubeczków nadmuchiwanym balonem. Ścigaliśmy się w „Chodzących puszkach”. Można zorganizować wiele zabaw oraz gier przy pomocy papierowych kubeczków – opiszemy to w osobnej relacji.

Stałym elementem w naszej filii są „Spotkania z Przyrodą”. Mamy za sobą wycieczkę rowerową do rezerwatu przyrody Świdwie. Na terenie przy filii stworzyliśmy nasze własne klubowe oczko wodne. Wszystkie te aktywności rozwijają sprawność ruchową, zaspokajają naturalną potrzebę ruchu dzieci, rozwijają umiejętność współpracy, a przede wszystkim sprawiają dzieciom radość.autor: administrator

 
Domowe sposoby w dzień ochrony środowiska
Wpisany przez Administrator    środa, 10 czerwca 2020 00:00   

Niedawno obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Jak już pisaliśmy, każdego dnia wszyscy możemy przyłączyć się do obchodów na własną rękę. Dziś przygotowaliśmy dla Was kilka porad, jak wykonać domowym sposobem środki czyszczące nieszkodliwe dla naszego zdrowia i nieinwazyjne dla środowiska. Oto przepisy na mikstury, które zastąpią groźne detergenty. Te, które można, przelejcie do butelek lub słoików i opatrzcie etykietą.

Chrońmy środowisko :)wprowadził: administrator

 
Gry zręcznościowe - zabawa DIY.
Wpisany przez Administrator    środa, 20 maja 2020 00:00   

Zapraszamy do wspólnego stworzenia gier zręcznościowych!

Dzisiaj proponujemy Wam nieszablonową aktywność dla dzieciaków – a są nią samodzielnie przygotowane gry zręcznościowe, polegające na rzucaniu do celu i zbieraniu punktów. Mamy dla Was trzy propozycje.

1. Mini koszykówka.

Do wykonania gry potrzebujecie: karton lub niepotrzebną tablicę korkową (my wykorzystaliśmy płytę pilśniową ze starej szafki), kubeczki papierowe i plastikowe, taśmę lub klej na gorąco, piłeczki. Przygotujcie planszę – oklejcie ją lub pomalujcie farbami, według własnych pomysłów. Zmontujcie kosze z kubeczków. Mogą również być pojedyncze. Kosze przy pomocy taśmy montażowej, taśmy dwustronnej, bądź kleju na gorąco przyklejcie do planszy. Jeżeli macie tacker, zamocujcie je zszywkami. Oznaczcie punktację. Myślimy, że punkty będące wielokrotnością liczby 10, będą idealne do tej zabawy. To taka ukryta lekcja matematyki, w dyskretny sposób możecie przemycić do gier elementy edukacyjne. Jako piłeczki, możecie wykorzystać orzechy, które nie są na tyle ciężkie aby oderwać kubki lub zrobić z folii aluminiowej.autor: administrator

 


Strona 1 z 23