Filia Stolec
Spotkanie Mikołajkowe dla dzieci w Stolcu
Wpisany przez Administrator    wtorek, 07 stycznia 2020 00:00   

Filia Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Stolcu oraz Koło LZS „Grom” Stolec wspólnie zorganizowali Mikołajki w naszej miejscowości. Spotkaliśmy się w niedzielę 8 grudnia. Były konkursy, zagadki oraz dużo wesołej zabawy, która pozwoliła nam wszystkim w atmosferze radości i uśmiechu spędzić miło czas i wprowadzić się w magiczny nastrój nadchodzących Świąt.

Program w formie interaktywnego przedstawienia pt.: „Gąska Dorotka” przedstawiony został przez Adama Dzieciniaka i Zbigniewa Filary z Teatru Polskiego. Na uczestników zabawy czekał zdrowy poczęstunek pełen kolorowych kanapek, owoców oraz zdrowych przekąsek. Nie zabrakło również prezentów.... Było to wyjątkowe, łączące pokolenia Spotkanie Mikołajkowe. Uczestnikami wydarzenia były dzieci, rodzice oraz dziadkowie z naszej oraz okolicznych miejscowości. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

Autor: Luiza Supernak

wprowadził: Administrator

 
Sadzenie drzewek we wsi Stolec
Wpisany przez Administrator    wtorek, 07 stycznia 2020 00:00   

W miesiącu październiku w filii Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Stolcu odbywały się zajęcia i warsztaty ekologiczne w ramach realizacji projektu „Ekologia, edukacja i sport – wykonanie nasadzeń na terenie rekreacyjnym we wsi Stolec”.

Celem głównym zrealizowanego projektu było tworzenie więzi społecznych w małym środowisku wiejskim jakim jest wieś Stolec, budowanie relacji sąsiedzkich w oparciu o wspólne działanie, jak również pobudzenie proekologicznych zachowań.

Przeprowadziliśmy 6 spotkań, w tym: 4 spotkania warsztatowe, w których wzięły udział dzieci, ale także i rodzice. Poszerzyli swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska, ekologii oraz ochrony przeciwpożarowej w lasach; spotkanie organizacyjne oraz 10.XI spotkanie z piknikiem, na którym wykonano nasadzenia. W ramach projektu zasadzono 100 szt. drzewek – tuje, brzozę kolumnową i jarzębinę jadalną przy boisku sportowym w Stolcu, co spowoduje, że obecny teren zostanie zacieniony i osłonięty od wiatrów, a tym samym, bardziej atrakcyjny dla osób z niego korzystających. Realizowany projekt był działaniem międzypokoleniowym. W warsztatach uczestniczyły dzieci i młodzież, a w przygotowaniach do nasadzeń i finałowym wydarzeniu całe rodziny i dorośli mieszkańcy. Wspólne działanie mieszkańców pokazało, że takie inicjatywy mają bardzo dobry wpływ na aktywizację i zaangażowanie w działania na rzecz miejscowości.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Autor: Luiza Supernak

wprowadził: Administrator

 
„Od głosu do odgłosu. Dźwiękowa opowieść o wsi Stolec”
Wpisany przez Administrator    wtorek, 07 stycznia 2020 00:00   

W listopadzie w filii Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Stolcu zakończył się trwający kilka miesięcy projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Finałem projektu „Od głosu do odgłosu. Dźwiękowa opowieść o wsi Stolec” była, mająca miejsce w przestrzeni Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Stolcu, akcja performatywna połączona z małym koncertem. Podczas tej akcji mieszkańcy mieli możliwość wysłuchania materiałów dźwiękowych zbieranych przez młodzież w trakcie, odbywających się w ramach projektu, warsztatów. Uczestnicy zdarzenia mogli zapoznać się z: opowieścią o cmentarnym pomniku oraz dawnym właścicielu stoleckiego pałacu, zestawioną z komentarzem szczecińskiego przewodnika Przemka Głowę, opowieścią o wsi widzianej oczami jednej z mieszkanek Stolca – Stanisławy Bauer, a także wysłuchiwanym w ciemności, horrorem dźwiękowym, stworzonym z, nagranych przez młodzież, dźwięków świetlicy. Akcja rozpoczęła się koncertem, który poprowadził, szczeciński perkusista, Piotr Kupczyński. Młodzi uczestnicy koncertu grali między innymi na, stworzonych i opisanych przez siebie, instrumentach. Prezentacja audycji była także impulsem do zbudowania wspólnego święta umożliwiającego spotkanie się młodszych i starszych mieszkańców wsi, młodzież tworząca audycję była gospodarzem tego święta.

Koncepcja: Laura Foremska

Pomoc w realizacji: Luiza Ślusarenko-Supernak

Wsparcie techniczne i organizacyjne: Stowarzyszenie Teatr Kana

Tekst: Laura Foremska

Zdjęcia: Adam Ptaszyński

wprowadził: Administrator

 
Spotkanie autorskie z Ryszardem Czeraszkiewiczem
Wpisany przez Administrator    czwartek, 05 grudnia 2019 00:00   

Dnia 26 października w filii GCKiB w Stolcu odbyło się spotkanie autorskie z Ryszardem Czeraszkiewiczem, współautorem albumu „Krzyk”. Pan Ryszard, zoolog, autor kilku publikacji ornitologicznych, nagradzany fotograf przyrody z wielką pasją opowiadał o niedawno wydanym albumie.

Więcej…
 
Limuzynką do Filharmonii
Wpisany przez Administrator    sobota, 23 listopada 2019 00:00   

Dnia 20 października filie GCKiB w Stolcu oraz w Rzędzinach zorganizowały dla mieszkańców naszej gminy wyjazd do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie . Zaproszono nas w ramach Projektu „Limuzy(n)ką do Filharmonii w Szczecinie – piąta edycja”.

Więcej…
 
Warsztaty Ekologiczne w Stolcu
Wpisany przez Administrator    czwartek, 21 listopada 2019 00:00   

W miesiącu październiku w filii Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Stolcu odbywały się zajęcia i warsztaty ekologiczne w ramach realizacji projektu „Ekologia, edukacja i sport – wykonanie nasadzeń na terenie rekreacyjnym we wsi Stolec”.

Więcej…
 


Strona 1 z 21