Filia Stolec
Relacja z zajęć w Stolcu
Wpisany przez Administrator    wtorek, 03 marca 2020 00:00   

Podczas ferii zimowych, w dniach 13 i 20 lutego w filii Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek gościliśmy „Fabrykę Inspiracji” z warsztatami kreatywnymi, które prowadziła Pani Magda. Podczas pierwszych zajęć, w związku ze zbliżającymi się Walentynkami, tworzyliśmy piękne drewniane ramki na zdjęcia. Ramki w kształcie serc najpierw malowaliśmy, następnie ozdabialiśmy papierowymi elementami metodą scrapbookingu.

Na kolejnym spotkaniu szyliśmy workoplecaki. Dzieci przeszywały worki na maszynie, a następnie nawlekały sznureczki do zamykania tak, aby powstał plecak.

Spotkania z Panią Magdą były bardzo ciekawe, kreatywne i inspirujące.

W naszej filii odbyły się również warsztaty Karate dla dzieci i młodzieży. Z Panem Przemkiem spotkaliśmy się cztery razy. Była to kontynuacja warsztatów wakacyjnych. Podczas zajęć uczestnicy utrwalali zasady zachowania się na sali treningowej DOJO. Nauczyli się elementarnych technik (zuki waza, keri waza, uke waza) karate shotokan, oraz etykiety i szacunku do drugiego człowieka. doskonalili poznane techniki nożne. Nauczyli się prostego Enbu, czyli wyreżyserowanej walki z partnerem. Dzieci pomimo wymagających dużej kondycji zajęć z przyjemnością uczestniczyli we wszystkich spotkaniach.

Autor: Luiza Supernakwprowadził: Administrator

 
Relacja z ferii w Stolcu
Wpisany przez Administrator    wtorek, 03 marca 2020 00:00   

W okresie ferii zimowych filia GCKiB w Stolcu zorganizowała zajęcia dla dzieci, które spędzały ten czas w naszej miejscowości. Gościliśmy „Fabrykę Inspiracji” z warsztatami kreatywnymi, które prowadziła Pani Magda.

Podczas pierwszego spotkania, które zasponsorowało nam Koło LZS „Grom” Stolec, zajmowaliśmy się krawiectwem. Uczestnicy zostali fachowo i bardzo zrozumiale przeszkoleni z obsługi maszyny do szycia. Podczas zajęć powstały mięciutkie poduszki w kształcie serca. Dzieci pod okiem Pani Magdy same przeszywały swoje poduszki na maszynie, następnie wypełniły je kuleczkami silikonowymi.

Kolejne warsztaty sfinansowane zostały przez Gminę Dobra.

Podczas następnych zajęć, w związku ze zbliżającymi się Walentynkami, tworzyliśmy piękne drewniane ramki na zdjęcia. Na kolejnym spotkaniu szyliśmy workoplecaki.

W naszej filii odbyły się również warsztaty Karate dla dzieci i młodzieży. Z Panem Przemkiem spotkaliśmy się cztery razy. Była to kontynuacja warsztatów wakacyjnych.

Dużo frajdy sprawiła dzieciom wizyta strażaków. Każdego roku Ochotnicza Straż Pożarna aktywnie uczestniczy w akcji edukacyjnej „Bezpieczne ferie”. Funkcjonariusze OSP w Dobrej w trakcie spotkania z dziećmi i młodzieżą udzielili praktycznych porad m.in. z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz zasad bezpiecznego zachowania się.

Odwiedził nas również Pan Andrzej, który przeprowadził zajęcia sportowe. Celem ćwiczeń było kształtowanie sprawności ogólnej. Zastosowane ćwiczenia spowodowały lepszą sprawność mięśni, więzadeł oraz polepszyły zakres ruchu w stawach.

Odbywały się także zimowe zajęcia plastyczne. Wykonaliśmy Lampiony z Krainy Lodu, wyczarowaliśmy sztuczny śnieg, z którego lepiliśmy bałwanki. Z zimnej porcelany powstały śnieżynki, serduszka i inne ozdoby. Malowaliśmy piankową, śnieżną farbą. Wykonaliśmy również pełne ryżu pingwinki w czapeczkach z kolorowymi pomponami.

Odwiedziliśmy kino Helios w Szczecinie. Obejrzeliśmy film animowany „Gang zwierzaków”.

Zdobywaliśmy umiejętności kulinarne. Podczas pierwszego spotkania przygotowaliśmy bardzo różowe, Walentynkowe ciasto pełne galaretek oraz bitej śmietany. Z okazji Tłustego Czwartku smażyliśmy małe pączusie, a kolejnego dnia faworki.

Graliśmy w gry planszowe, w grę Cortex, Dobble, Scrable, w Twistera a także w tenisa stołowego, bilarda oraz w piłkarzyki.

Przeprowadzony został również „Turniej Fifa 20” dla dzieci i młodzieży, zorganizowany przy współpracy z Kołem LZS „Grom” Stolec.

Autor: Luiza Supernakwprowadził: Administrator

 
"Wokół Pieśni Bożego Narodzenia".
Wpisany przez Administrator    piątek, 24 stycznia 2020 00:00   

Dnia 18 grudnia 2019r w Filii w Stolcu odbyło się "Spotkanie Kolędnicze" prowadzone przez znakomitego muzyka, znawcy i badacza tradycji - Jacka Hałasa oraz przedstawicieli Teatru Kana w ramach projektu Teatru Kana "Wokół Tradycji 2019".

Spotkanie było znakomitą okazją do wspólnego wykonania starego, zapomnianego niemal repertuaru muzycznego z udziałem mieszkańców i zaproszonych muzyków, znawców tradycji. Energia i bezpośredniość Jacka Hałasa, bliski kontakt, wspólnotowy charakter spotkania sprawiły że cała zebrana społeczność Stolca i okolic chętnie włączyła się do wspólnego śpiewania, mimo faktu, że większość pieśni była tej społeczności zupełnie nieznana.

„ Projekt "Wokół Tradycji" zrodził się z naszego przekonania, że tożsamość, wiedza i poczucie przynależności do określonej tradycji są jednym z najważniejszych czynników społecznych i kulturotwórczych, kształtujących zarówno osobowość jednostek jak i zachowania całych grup społecznych.

Cykl "Wokół Tradycji" jest projektem artystycznym i edukacyjno-badawczym, stanowiącym zarówno próbę ukazania i udokumentowania zanikających systemów zachowań, obrzędów i praktyk tradycyjnych, które występowały do niedawna dość powszechnie na różnych obszarach Polski, jak i odpowiedzi na ważne dla nas pytania o współczesne formy oraz funkcje tradycji. W ramach projektu chcemy również skłonić do zastanowienia nad przyczynami i konsekwencjami współczesnych niepokojących zjawisk społecznych takich jak osłabienie więzi pokoleniowych i społecznych, brak poczucia tożsamości z własnymi korzeniami czy zanikanie form wspólnotowego spędzania czasu, szczególnie widocznych na obszarach, w których na skutek zdarzeń społecznych, politycznych lub historycznych przerwana została ciągłość pokoleniowa. Zebrane doświadczenia wykorzystujemy w praktyce - w trakcie koncertów, spotkań, zgromadzeń wychodząc z przestrzeni teatralnych „ku ludziom”, w stronę małych miejscowości, wiejskich klubów i prywatnych domów, zazwyczaj oddalonych od ośrodków kultury. Prowadząc działania w „naturalnym środowisku”, staramy się nadać im właściwy kontekst, przekraczać podział na wykonawców i odbiorców”.

Rafał Foremski

Teatr KANA

wprowadził: Administrator

 
Muzyczne spotkanie z „Pieśnią Bielika” w Stolcu.
Wpisany przez Administrator    piątek, 24 stycznia 2020 00:00   

W grudniu w filii Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Stolcu odbyło się wyjątkowe spotkanie w ramach Pieśni Bielika – artystycznego projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Akademia Komunikacji Społecznej.

Pieśń Bielika, to swego rodzaju kontynuacja dzieła muzycznego Świdwie Sanctus, które zostało zrealizowane przez chórzystów z pobliskiego Tanowa i Brussow. W koncercie wzięli udział mieszkańcy wsi Stolec. W jak zawsze ciepłej i przyjaznej atmosferze Centrum Kultury zabrzmiały inspirowane ekologią pieśni i piosenki w wykonaniu znakomitej artystki Moniki Frankowicz, której towarzyszyli członkowie zespołu Tam i Owo. W ramach Pieśni Bielika powstaje także film dokumentalny.

Koncert był dofinansowany ze środków Gminy Police, Powiatu Police, a także Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Tekst: Piotr Biniek

wprowadził: Administrator

 
Spotkanie Mikołajkowe dla dzieci w Stolcu
Wpisany przez Administrator    wtorek, 07 stycznia 2020 00:00   

Filia Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Stolcu oraz Koło LZS „Grom” Stolec wspólnie zorganizowali Mikołajki w naszej miejscowości. Spotkaliśmy się w niedzielę 8 grudnia. Były konkursy, zagadki oraz dużo wesołej zabawy, która pozwoliła nam wszystkim w atmosferze radości i uśmiechu spędzić miło czas i wprowadzić się w magiczny nastrój nadchodzących Świąt.

Program w formie interaktywnego przedstawienia pt.: „Gąska Dorotka” przedstawiony został przez Adama Dzieciniaka i Zbigniewa Filary z Teatru Polskiego. Na uczestników zabawy czekał zdrowy poczęstunek pełen kolorowych kanapek, owoców oraz zdrowych przekąsek. Nie zabrakło również prezentów.... Było to wyjątkowe, łączące pokolenia Spotkanie Mikołajkowe. Uczestnikami wydarzenia były dzieci, rodzice oraz dziadkowie z naszej oraz okolicznych miejscowości. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

Autor: Luiza Supernak

wprowadził: Administrator

 
Sadzenie drzewek we wsi Stolec
Wpisany przez Administrator    wtorek, 07 stycznia 2020 00:00   

W miesiącu październiku w filii Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Stolcu odbywały się zajęcia i warsztaty ekologiczne w ramach realizacji projektu „Ekologia, edukacja i sport – wykonanie nasadzeń na terenie rekreacyjnym we wsi Stolec”.

Celem głównym zrealizowanego projektu było tworzenie więzi społecznych w małym środowisku wiejskim jakim jest wieś Stolec, budowanie relacji sąsiedzkich w oparciu o wspólne działanie, jak również pobudzenie proekologicznych zachowań.

Przeprowadziliśmy 6 spotkań, w tym: 4 spotkania warsztatowe, w których wzięły udział dzieci, ale także i rodzice. Poszerzyli swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska, ekologii oraz ochrony przeciwpożarowej w lasach; spotkanie organizacyjne oraz 10.XI spotkanie z piknikiem, na którym wykonano nasadzenia. W ramach projektu zasadzono 100 szt. drzewek – tuje, brzozę kolumnową i jarzębinę jadalną przy boisku sportowym w Stolcu, co spowoduje, że obecny teren zostanie zacieniony i osłonięty od wiatrów, a tym samym, bardziej atrakcyjny dla osób z niego korzystających. Realizowany projekt był działaniem międzypokoleniowym. W warsztatach uczestniczyły dzieci i młodzież, a w przygotowaniach do nasadzeń i finałowym wydarzeniu całe rodziny i dorośli mieszkańcy. Wspólne działanie mieszkańców pokazało, że takie inicjatywy mają bardzo dobry wpływ na aktywizację i zaangażowanie w działania na rzecz miejscowości.

Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Autor: Luiza Supernak

wprowadził: Administrator

 


Strona 1 z 21