Filie GOK
Świat czekolady
Wpisany przez Administrator    wtorek, 16 kwietnia 2019 00:00   

W dniu 12 kwietnia 2019 r. w Gminnym Centrum Kultury i Bibliotek filia w Wołczkowie odbyły się warsztaty dla dzieci pt. ,,W świecie czekolady’’

W piątkowe popołudnie w czasie święta czekolady, w Klubie w Wołczkowie dzieci wysłuchały czekoladowych opowieści oraz wiersza D. Wawiłow ,,Zapach czekolady’’, a następnie rozmawialiśmy jaką czekoladę dzieci lubią najbardziej i do czego oprócz jedzenia można wykorzystać te cudowne tabliczki. Okazało się , że czekolada może zawierać płatki chili, listki mięty, sól, a nawet jadalne kwiatki. Po rozbudzających apetyt rozmowach przyszedł czas na zrobienie torcików z wafli z polewą czekoladową. Najpierw dzieci przygotowały się do zajęć kulinarnych i zostały przypomniane zasady bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Do wykonania zadania potrzebne były następujące składniki na torcik: suche wafle, czekolada, masa karmelowa. Następnie dzieci podzieliły czekoladę na mniejsze kawałki i rozpoczął się proces sporządzania polewy w kąpieli wodnej. Mali kucharze po kolei układali wafle i smarowali je słodką masą, na koniec tort został udekorowany polewą czekoladową . Uczestnicy z przyjemnością zjedli własnoręcznie wykonany deser. Zapach czekolady jeszcze długo unosił się w powietrzu, a ten dzień był wyjątkowy smaczny.

Autor: Magdalena Półgęsek


wprowadził: administrator

 
Warsztaty florystyczne w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator    wtorek, 16 kwietnia 2019 00:00   

Warsztaty florystyczne w Wołczkowie

W dniu 6 kwietnia 2019 r. w Klubie w Wołczkowie odbyły się warsztaty florystyczne poprowadzone przez Panią Marię. Tematem zajęć była zbliżająca się Wielkanoc. Wykonane zostały świąteczne stroiki oraz wieńce. W sympatycznej atmosferze Panie przystąpiły do pracy i kierując się wskazówkami Pani Marii rozpoczęły przygotowanie kompozycji. Niezastąpionym okazał się klej na gorąco i gąbka florystyczna. Wykorzystane zostały kolorowe kwiaty, wstążki, bukszpan, ozdobne jajka i zajączki. Panie wykazały się wyjątkową wyobraźnią i kreatywnością w czasie tworzenia. Powstały urocze i wielobarwne ozdoby, które z pewnością staną się pięknym akcentem na świąteczny czas. Warsztaty były doskonałą okazją do integracji mieszkańców oraz poznania techniki tworzenia świątecznych dekoracji.

Autor: Magdalena Półgęsek


wprowadził: administrator

 
Relacja z warsztatów zdobienia jajek
Wpisany przez Administrator    wtorek, 16 kwietnia 2019 00:00   

Relacja z warsztatów zdobienia jajek

Czas Świąt Wielkanocnych jest związany przede wszystkim z tradycją malowania jajek.
W zależności od techniki zdobienia świąteczne jajka mają różne nazwy: pisanki, kraszanki, drapanki, oklejanki, itp. 12 kwietnia w filii GCKiB w Bezrzeczu odbyły się warsztaty zdobienia jajek dla dzieci. Celem warsztatów było poznanie florystycznej techniki zdobienia jaj. Frekwencja dopisała, a uczestnicy wykazali się wspaniałą kreatywnością i aktywnością twórczą.

Autor: Halina Kotwicka


wprowadził: administrator

 
Międzynarodowy Dzień Ziemi w Rzędzinach
Wpisany przez Administrator    wtorek, 16 kwietnia 2019 00:00   

Międzynarodowy Dzień Ziemi - sprzątanie Rzędzin

Dnia 13 kwietnia z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi mieszkańcy Rzędzin postanowili posprzątać swoją miejscowość. Uczestnicy podzielili się na trzy grupy, z których każda zbierała śmieci w innym obszarze wioski. Rezultatem naszej akcji było zebranie 15 worków śmieci. Po zakończonym spotkaniu wszyscy udali się na pieczenie kiełbasy nad ogniskiem, a następnie odbył się konkurs plastyczny dla dzieci, nawiązujący do tematu Dnia Ziemi. Celem naszego przedsięwzięcia było budowanie świadomości ekologicznej oraz inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska.

Organizatorzy: GCKIB filia Rzędziny, Sołtys.

Autor: Zofia Kątnik


wprowadził: administrator

 
Kreatywne Wtorki
Wpisany przez Administrator    piątek, 12 kwietnia 2019 00:00   

Kreatywne Wtorki

09.04.2019 w filii GCKiB w Dołujach jak co tydzień odbyło się spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich "Kreatywne wtorki", na którym panie wykonały ponad 2 metrową palmę wielkanocną z okazji nadchodzących świąt. Palma powstała z bukszpanu i kwiatów z bibuły własnoręcznie zrobionych przez "gospodynie".

Autor: Wioleta Zalepa


wprowadził: administrator

 
Akcja czyszczenia budek lęgowych.
Wpisany przez Administrator    piątek, 12 kwietnia 2019 00:00   

Akcja czyszczenia budek lęgowych.

Na początku marca w miejscowości Stolec filia GCKiB przy współpracy z Leśnictwem Poddymin zorganizowała akcję czyszczenia budek lęgowych. Kiedy zakończy się sezon lęgowy należy budkę lęgową wyczyścić. Zaglądanie do budki we wrześniu może grozić spotkaniem z osami i szerszeniami, które o tej porze mogą być najbardziej agresywne. W okresie zimowym zdarza się, że niektóre ptaki, jak bogatka, modraszka, kowalik, czy dzięcioły nocują w budkach lęgowych. Z tych powodów postanowiliśmy poczekać z oczyszczeniem budek do ostatniego okresu, kiedy się je czyści.

Czyszczenie budek jest konieczne z dwóch powodów. Usuwanie starych gniazd ma na celu oczyszczenie skrzynek lęgowych z potencjalnych pasożytów, które mogą stanowić zagrożenie zarówno nocującym w niej ptakom w okresie zimy jak i przyszłym młodym. Drugim powodem jest kwestia bezpieczeństwa nowych gniazd. W przypadku, gdy gniazda są budowane na gniazdach starszych i się nawarstwiają, wówczas w skrzynce lęgowej robi się ciasno, a gniazdo zbliża się do otworu wlotowego, przez co drapieżniki mogą się łatwiej dobrać do ptaków.

Czyszczenie budki lęgowej polega na usunięciu z niej starych gniazd i wygarnięciu wszystkich pozostałości. Zazwyczaj takie oczyszczenie budki lęgowej ze starego gniazda zupełnie wystarcza.

Teraz czekamy na nowych ptasich mieszkańców.

Autor: Luiza Supernak


wprowadził: administrator

 


Strona 1 z 85