Biblioteka Wołczkowo
Spotkanie Autorskie z Tanya Valko w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator    środa, 12 czerwca 2019 00:00   

Spotkanie z Tanya Valko

Dnia 7 czerwca, w słoneczne popołudnie 35-cio osobowa grupa sympatyków Tani Valko spotkała się w w Zajeździe pod Lipami w Wołczkowie,aby poznać arabsko- egzotyczne przygody polskiej powieściopisarki. Pani Tanya z wykształcenia arabistka oraz pracownik ambasady RP, spędziła ponad 25 lat na obczyźnie w krajach Bliskiego Wschodu. W tym czasie poznała historię, kulturę i obrzędy tam panujące, które pod otoczką fikcji literackiej przemyciła do swoich poczytnych i wyrazistych powieści. Wielotomowe sagi autorki poza losami głównych bohaterów, odsłaniają także okrutną prawdę kalifatu i szariatu. Podczas spotkania Pani Valko zobrazowała nam pokrótce historię swojego pobytu i wiele intrygujących faktów zarówno natury egzystencjalnej, turystycznej czy politycznej. Uczestnicy spotkania mogli bliżej zapoznać się z orientalnymi klimatami Bliskiego Wschodu i zasięgnąć języka na frapujące ich pytania. Autorka opowiadała o wielu barwnych przygodach zaczerpniętych z życia ale również o tych okrutnych epizodach mających miejsce w tzw."Arabskim świecie". Byliśmy pod wrażeniem odsłoniętych tajemnic orientu. Było to klimatyczne i nietuzinkowe spotkanie podsumowane pozytywnymi opiniami czytelników i entuzjastów polskiej literatury.

Autor: Magdalena Półgęsek i Beata Pypa

autor: Administrator

 
Spotkanie z Tanya Valko
Wpisany przez Administrator    wtorek, 14 maja 2019 00:00   

Spotkanie z Tanya Valko

Tanya Valko to pseudonim absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie prawie przez 20 lat asystentką Ambasadorów RP. Mieszkała w krajach arabskich, w tym w Libii i Arabii Saudyjskiej, a następnie w Indonezji. Po ponad 25 latach na obczyźnie w 2018 r. pozostawia za sobą dyplomatyczne życie i wraca do Polski. Na jak długo – życie pokaże.

Jest autorką bestsellerowej „Arabskiej sagi”, a w tym: „Arabskiej żony”, „Arabskiej córki”, „Arabskiej krwi” i „Arabskiej księżniczki”. Sukces tej serii skłonił autorkę do napisania „Azjatyckiej sagi”, w tym „Okruchów raju” i „Miłości na Bali”, która jest kontynuacją losów bohaterów poprzedniego cyklu. Powieściami „Arabska krucjata” i „Arabski mąż” Tanya powraca do krajów arabskich. „Arabski syn” jest kontynuacją całej orientalnej serii.

Spotkanie odbędzie się wyjątkowo w Zajeździe pod Lipami w Wołczkowie.

Zapraszamy! 7 czerwca godzina 18:00!

autor: Administrator

 
Czytam w podróży
Wpisany przez Administrator    wtorek, 16 kwietnia 2019 00:00   

Czytam w podróży

Dnia 9 IV 2019 r. kontynuowaliśmy kolejną edycję akcji pt ."Czytam w podróży... Herberta".
Z grupką najmłodszych czytelników wyszliśmy na literacką eskapadę po Wołczkowie, a konkretnie na przystanki autobusowe aby spotkać się z podróżującymi. Tematem przewodnim była promocja twórczości Herberta na przystankach autobusowych polegająca na "częstowaniu" pasażerów i przechodniów zakładkami z cytatami wierszy poety-eseisty.

Dzieci i potencjalni czytelnicy zaznajomili się z ważniejszymi fragmentami poezji Zbigniewa Herberta oraz otrzymali zakładki z sentencjami i zaproszeniami do korzystania z naszej biblioteki.

Autor: Beata Pypa


wprowadził: administrator

 
Powitanie wiosny w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator    wtorek, 26 marca 2019 00:00   

Powitanie Wiosny w Wołczkowie

W marcowe popołudnia dzieci spotykały się w wołczkowskiej bibliotece GCKiB, aby pochylić się nad tematem ekologii.

Żeby dać temu wyraz postanowiliśmy wykonać eko- zakładki przy zastosowaniu surowców wtórnych. Na początek porozmawialiśmy sobie o poglądach i postawach ekologicznych w przestrzeni naszych gospodarstw domowych. Następnie przeszliśmy do projektowania zakładki do książki, wykorzystując do tego surowce i elementy typu: różnobarwny papier z kolorowych czasopism, bawełniana koronka, sznurek, rafia, kolorowe drobiazgi jak również folia użyta po raz wtóry aby mogła służyć za obwolutę do zakładki.

W myśl akcji Biblioteko jesteś - Eko powstały wielobarwne zakładki do książek, które były przyczynkiem do użycia konkretnych opowiadań wybranych i przeczytanych przez dzieci. Wkrótce po tym, nasz tryb cyklicznego czytania przeniósł się na pobliski skwerek, gdzie w asyście Marzanny wykonanej przez najmłodszych, również z eko- surowców ,czytaliśmy piękne "Wierszyki na pogodę i niepogodę" Anny Sedyk.

Dzieci mogły "zasmakować" nowych eko- wierszy w plenerze z poetyckim powiewem wiosny w tle.

Autor: Beata Pypa.
Zdjęcia: Magdalena Półgęsek.


autor: administrator

 
Dzień języka ojczystego
Wpisany przez Administrator    poniedziałek, 25 lutego 2019 00:00   

Dzień języka ojczystego

21.02.19r. w GCKIB w bibliotece w Wołczkowie, zebrała się 6-cio osobowa grupka dzieci w wieku szkolnym aby podjąć wyzwania ortograficzne. Zajęcia odbywały się na wesoło w formie zabawy. Tak więc komórki poszły w zapomnienie, a dzieci zmierzyły się z zadaniami i rebusami zawierającymi "ortografy". Przedtem wraz z dziećmi przypomnieliśmy sobie zasady ortograficzne oraz zaprezentowałam humorystyczne opowiadanie o jeżyku Igiełce i jego zmaganiami z ortografią. Dzieci z zaangażowaniem pracowały nad zadaniami, rebusami i czekały na więcej. Okazuje się,że ćwiczenia polonistyczne "podane na wesoło" są też świetną formą rozrywki dla najmłodszych i mogą być zdrowym substytutem telefonu komórkowego.

autor: administrator

 
Luty w bibliotece w Wołczkowie
Wpisany przez Administrator    środa, 20 lutego 2019 00:00   

Luty w bibliotece w Wołczkowie

Luty w bibliotece w Wołczkowie rozpoczął się kiermaszem taniej książki dla każdego, kto jest blisko literatury i słowa pisanego. Proponujemy lektury szkolne, opowiadania dla najmłodszych i czytelnika dorosłego a także poradniki. Zapraszamy na nasz kiermasz do końca miesiąca a jednocześnie zachęcamy do naszej wypożyczalni oferującej wiele nowości wydawniczych oraz bieżące lektury szkolne i nie tylko.
Beata Pypa.

autor: administrator

 


Strona 1 z 5