Lekcja biblioteczna w mierzyńskiej bibliotece
Wpisany przez Administrator    poniedziałek, 05 marca 2018 08:46   

Luty 2018 r. to miesiąc wielu niespodzianek, zarówno w pogodzie jak i bibliotece. Okazje by przekonać się o tym mieli uczniowie kilku klas, którzy skorzystali z udziału w przygotowanej specjalnie dla nich lekcji bibliotecznej pt. „Trudne słowa w bibliotece”. Była to sposobność by poznać słowa, które dotąd nie pojawiły się w słowniku nie tylko uczniów, ale i wielu dorosłych, w tym także i samych nauczycieli.

Jednym z ciekawszych elementów spotkania było układanie słów z rozsypanych liter– co okazało się czynnością tak samo trudną jak i intrygującą. Zadaniem młodszych klas było tworzenie słów ze słowa „biblioteka” lub „bibliotekarz” a starszych kreatywne budowanie pojęć z terminologii „życia książki”, jak choćby: paginacja, errata, obwoluta, kolportaż, inkunabuł. reprint, spoiler itp. Wszystkie nieznane dotąd słowa, a zaprezentowane podczas zajęć zostały oczywiście szczegółowo wyjaśnione lub zaprezentowane w postaci eksponatów.

Nie zabrakło też zabaw i zajęć plastycznych, podczas których uczestnicy mogli dać upust swojej fantazji i kreatywności. Były rozmowy i dyskusje, pytania i odpowiedzi.

Dziękujemy wszystkim klasom za udział w lekcji i zapraszamy kolejne grupy na „Trudne słowa w bibliotece”.

autor: Edyta Sztylc
foto: Edyta Sztylc